License
License

Blog

Co nowego w mBiuro Plus

01.12.2010

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy program sprzedażowo-magazynowy mBiuro Plus. Oprogramowanie powstało na bazie aplikacji mBiuro 5.4.

W nowym programie czeka na Państwa wiele nowości, gdyż sam program został stworzony od nowa, wykorzystując zdobyte doświadczenie i znając ograniczenia poprzedniego systemu.

Dokumenty

Przede wszystkim poszerzona została lista dostępnych dokumentów. Są to obecnie:

 • faktury sprzedaży krajowe
 • faktury sprzedaży unijne i eksportowe
 • faktury marża
 • faktury zaliczkowe i końcowe
 • faktury proforma
 • faktury zakupu
 • koszty nieksięgowe (nie wchodzą w skład rejestru VAT, lecz pozwalają ocenić bilans przychodów i wydatków)
 • faktury wewnętrzne
 • rachunki
 • korekty
 • noty korygujące

Dodaliśmy również możliwość drukowania duplikatów faktur.

Waluty i język faktur

Faktury można drukować zarówno w języku polskim jak i angielskim. Ulepszony został mechanizm pobierania kursów walut. Teraz można pobrać kurs z dowolnego dnia, a standardowo pobierany jest kurs z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury.

Wyszukiwanie i dostosowanie wyglądu

Wszystkie moduły zostały przebudowane tak, by ułatwić zarządzanie dokumentami, kontrahentami, należnościami itp. Każdy moduł posiada pole szybkiego wyszukiwania, zaś wszystkie wyświetlane kolumny w tabeli można dostosować do własnych potrzeb, klikając na nich prawym przyciskiem myszki.

Wysyłanie dokumentów

Ważną zmianą jest wbudowany mechanizm tworzenia plików PDF z fakturami. Teraz wystarczy kliknąć na opcję „Wyślij fakturę w wiadomości e-mail jako załącznik”, by program sam stworzył plik PDF z fakturą, załączył go do poczty i zaadresował do kontrahenta. To naprawdę proste i szybkie!

Magazyn

Podstawową zmianą w magazynie jest możliwość przeprowadzenia remanentu. Dostępny jest wydruk do spisu z natury oraz dokument zatwierdzenia remanentu. Operacja korekty stanów magazynowych jest oczywiście w pełni zautomatyzowana.

Innym ważnym dodatkiem jest wprowadzenie kompletów, czyli artykułów, które posiadają składniki. Podczas „produkcji” takiego kompletu, z magazynu zdejmowane są ze stanu składniki w określonej ilości, zaś zwiększa się stan produktu.

Zmiany w interfejsie

Warto również zwrócić uwagę na zmiany w interfejsie. Początkowy ekran zawiera teraz słupkowy diagram nie tylko sprzedaży, ale również zakupu, który można ustawić na konkretny przedział czasu. Lista najbliższych terminów dotyczy oprócz danych z terminarza również zbliżających się terminów płatności.

Każdy moduł związany z dokumentami posiada specjalny panel po lewej stronie, informujący Państwa o pozycjach dokumentu, danych kontrahenta oraz innych dokumentach wystawionych na niego. Do sprawdzenia szczegółów kontrahenta, wystarczy teraz kliknąć w jego nazwę w tabeli dokumentów.

Opcje dotyczące definiowania cen

Każdy artykuł lub usługa może mieć zdefiniowane 3 ceny, na przykład: standardowa, hurt, złoty klient. Podczas wystawiania dokumentu wybieramy stawkę cenową jedną z trzech, a ceny same ulegną zmianie. Oczywiście możemy też danemu kontrahentowi przypisać stałą stawkę cenową, np. złoty klient.

Ważnym dodatkiem jest możliwość wystawiania jednych dokumentów wg. cen netto, a innych wg. cen brutto.

Rozszerzalność

Od teraz jesteśmy gotowi wykonać na zamówienie wszelkie rozszerzenia do programu mBiuro. Posiadają Państwo niestandardowy typ zamówień, zleceń itp.? Wystarczy się skontaktować i omówić szczegóły, a otrzymają Państwo oprogramowanie dopasowane idealnie do Państwa firmy.

Plany na przyszłość

Aplikacja mBiuro Plus jest stale rozwijana i posiadamy wiele nowych pomysłów, aby jeszcze bardziej ułatwić Państwu pracę. Są to między innymi:

 • blankiety przelewowe pod treścią faktury
 • nowe szablony faktur dostosowane do kopert z „okienkiem”
 • wiele innych


Zmiana stawek podatku VAT

23.11.2010

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami rządu, od 2011 roku zaczną obowiązywać nas nowe stawki podatku VAT. Wprowadzenie stawek 5, 8 i 23 procent, może wydawać się niewielką zmianą, jednak przy braku odpowiednich kroków na pewno będzie odczuwalne przez wszystkich podatników. Małe i średnie firmy produkcyjne, które nie mogą zrekompensować podwyżek efektem skali oraz niektóre przedsiębiorstwa usługowe, powinny szczególnie liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Odpowiednio wczesne uwzględnienie zmian w planach rozwoju firmy pomoże zmniejszyć ich negatywne skutki.

Zgodnie z rządowym planem na podstawowe produkty żywnościowe, książki i czasopisma specjalistyczne obowiązywała będzie stawka 5 procent. Na 8 procent ustalony został podatek m.in. na budownictwo mieszkaniowe, leki oraz niektóre media. Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23 procent. Zmiany stawek można było się spodziewać. Nie tylko w związku z wysokim deficytem, ale też kończącym się w tym roku okresem obowiązywania obniżonych stawek podatku od towarów i usług, wynegocjowanych z Unią Europejską w 2007 roku. Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób zmiana podatku wpłynie na ich działalność. W przypadku firm usługowych uaktualnienie planów finansowych będzie na pewno prostsze, niż w przypadku firm produkcyjnych, gdzie trzeba wziąć pod uwagę większą ilość zmiennych. Więcej trudności kalkulacje przysporzą też przedsiębiorcom, którzy wybrali bardziej skomplikowany model biznesowy.

Należy też pamiętać o konieczności zmiany ustawień informatycznych systemów księgowych służących do prowadzenia ewidencji podatkowej oraz wystawiania faktur. Program mBiuro Plus jest przystosowany do nowych stawek VAT.

Przedsiębiorcy powinni także przyjrzeć się umowom, które zostały zawarte na rok 2011. Modyfikacji mogą wymagać szczególnie te umowy, w których za podstawę rozliczeń przyjęto cenę brutto, a nie uwzględniono możliwości renegocjacji ceny w przypadku zmiany stawki VAT. Szczególnym przypadkiem są tutaj umowy zawierane w ramach Prawa zamówień publicznych. Obwarowania prawne takich umów sprawiają, że ich zmiana nie zawsze będzie możliwa do przeprowadzenia.

Według oficjalnych komunikatów Ministerstwa Finansów zmiana stawek VATu nie powinna znacząco wpłynąć na podwyżkę cen. Ministerstwo prognozuje wzrost Inflacji o około 0,3 - 0,4 procent. Dodatkowo, zdaniem wiceministra finansów Ludwika Koteckiego, średniookresowa tendencja umacniania się złotego wpłynie na poziom cen dóbr importowanych, zwłaszcza ropy, co pomoże ograniczyć inflację. Można się jednak zastanawiać skąd w takim razie ma pochodzić 5 mld zł, czyli przewidywany dodatkowy wpływ do budżetu z tytułu podwyżki podstawowej stawki VAT. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na znaczny wzrost kosztów produkcji żywności, który nastąpi po wprowadzeniu nowych stawek. Spowodowane jest to przede wszystkim podwyżką cen mediów, ale również zawieszeniem możliwości odliczenia VATu od paliw, czy w przypadku przedsiębiorców planujących powiększenie swojej floty - zawieszenie możliwości odliczenia VATu dla tak zwanych „aut z kratką”. Zdaniem niektórych przedsiębiorców, rosnące o blisko 20 procent koszty produkcji w naturalny sposób przełożą się na poziom cen żywności, który w związku z tym znacznie przekroczy rządowe prognozy.


Źródło: bankier.pl


Co to jest faktura?

15.10.2010

Faktura - dokument sprzedaży, rodzaj rachunku zawierającego szczegółowe dane o transakcji:

 • dane identyfikujące dokument: numer, data wystawienia
 • strony kupna-sprzedaży: sprzedawca i nabywca
 • specyfikacja przedmiotu transakcji: nazwa towaru lub usługi, ilość, cena, wartość
 • dane do rozliczenia obowiązujących podatków
 • podsumowanie: cyframi i słownie
 • informacja o uzgodnionych terminach i formie zapłaty
 • informacje dodatkowe: sposób odbioru, miejsce dostawy i inne
 • podpisy uczestników transakcji (obecnie w Polsce wymagane wyłącznie w przypadku faktury VAT RR, wystawianej w transakcjach z tzw. rolnikami ryczałtowymi).

Podatnicy podatku VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży.

Polecamy wypróbować za darmo sprawdzony program do fakturowania mBiuro Plus.

Źródło: Vat.pl, Wikipedia